|
|
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
Akustiksystem. Stos akustiksystem förbättrar akustiken betydligt tack vare en mycket hög ljudabsorberingsförmåga.
Systemen baseras på speciellt utformade skivor av återvunnet glas. Akustikskivorna har varierande tjocklek beroende på om de ska användas för vägg eller tak och därmed utsättas för olika grad av belastning. Skivorna kan integreras i ett och samma system utan att det syns.
Följande akustiksystem av glasgranulat kan monteras på vägg- och takytor utan expansionsfogar:
Nedpendlat T ex för bostäder, simhallar, konsertsalar, kontor och skolor:
StoSilent Panel finkornig ytstruktur
StoSilent Top kan fås med helt slät ytstruktur
Nedpendlat och obrännbart Lämpligt för utrymningsvägar, korridorer, trapphus eller samlingsplatser:
StoSilent A-Tec finkornig ytstruktur
StoSilent Top A-Tec slät ytstruktur
Akustiktak med luftkonditionering
StoSilent Cool finkornig ytstruktur
StoSilent Cool Top helt slät yta
Akustikputs För de fall där det är svårt att bygga in ett akustiksystem kan akustikputs appliceras direkt:
Sto Akustikspritputs appliceras med spruta
Sto Akustikputs appliceras för hand |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
Flexibla lösningar med StoSilent Modular Akustikskivor som hängs med vajer från befintligt tak över t ex konferensbord eller kontorsplatser. Skivan kan fås med infälld lysarmatur i mitten. Mycket lättmonterade, levereras med komplett ytbeläggning.
Läs mer om StoSilent Modular
Renoveringsfärg för akustik För renovering av akustiksystem erbjuder vi organisk och isolerande akustikfärg:
StoSilent Color Organisk ljudabsorberande renoveringsfärg
StoSilent Color N Organisk ljudabsorberande och isolerande renoveringsfärg
StoColor Climasan Färg med fotokatalytisk effekt som förbättrar inomhusluften
Många designmöjligheter Ytstrukturen kan variera från fin till grov allt efter putsens kornstorlek. De flesta strukturer kan även fås genomfärgade. Vi hjälper gärna till med val av både material och kulörer till design av ytor: StoCreative Center / StoDesign
Detta är våra standardsystem. För fördjupad information, kontakta våra säljare |
 |
 |
|