Putsade fasader ger dig en stor designfrihet. För att öka designmöjligheterna kan man kombinera olika strukturer, appliceringstekniker och lägga till ytterligare produkter som fasadfärg och effektmaterial. Vi kallar vår kollektion av utvalda kombinationer för StoSignature. Kollektionen är indelad i kategorierna Textures, + Effects och Impressions och innehåller både vanligare och mer speciella ytor.
För att ge vägledning till dig som är arkitekt eller entreprenör har vi tagit fram arbetsanvisningar som beskriver de olika kombinationerna. Klicka på ytan nedan för att komma till arbetsanvisningen eller kontakta oss för rådgivning.

StoSignature är uppbyggt med utgångspunkt i olika strukturer (Textures). Här kan du arbeta med olika kornstorlekar, slipningar och verktyg på putsen för att skapa en viss yta. Välj mellan strukturerna Fine, Rough, Linear och Graphic.
Gör fasadytan ännu mer unik genom att lägga till effekter (+Effect), t.ex. ett andra lager puts (2. Texture), fasadfärg (Coating), eller granulat på hela ytan (Total), delar av ytan (Partial) eller med en schablon (Defined).

Med hjälp av olika verktyg och appliceringstekniker kan puts även utformas för att se ut som annat material (Impression), t.ex. betong, metall eller trä.
Här hittar du en internationell översikt över samtliga StoSignature-tekniker. Observera att inte alla produkter finns på den svenska marknaden och att inte alla tekniker har en svensk arbetsanvisning. Har du frågor eller är intresserad av en teknik, hör av dig till någon av våra kunniga medarbetare.
StoSignature manual (engelska) | PDF 44,7 MB
Observera att filen är tung och därför kan ta en stund att öppna.

Vad är viktigt att tänka på i byggprojekt där krav och förväntningar är extra höga? Marcin Stobierski på Fasadera och vår egna expert Kent Hankvist, träffas på det gemensamma projektet Scilla i Täby Park och delar med sig av sina erfarenheter.
Projektet Scilla är ett exempel på hur man med traditionella material kan skapa kreativa ytor med ny appliceringsteknik. Man har fortfarande samma goda energiprestanda och fuktsäkerhet.
Våra fasadsystem kan kombineras med olika ytbeläggningar. Olika material, strukturer, mönster och former gör unik design möjligt.
Se videon om Scilla Park på YouTube
